Muusikapäeval jagatakse muusikapreemiaid

Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril annavad Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital üle iga-aastased muusikapreemiad. 

Eesti Muusikanõukogu tunnustab preemiatega muusikavaldkonna parimaid kogu senise panuse eest. Tänavu antakse välja kolm preemiat – heliloomingu, interpretatsiooni ja muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest. Preemiate väljaandmist toetavad Eesti Interpreetide Liit ja Eesti Kultuurkapital.

Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital annab välja kümme aastapreemiat hooajal 2022/23 enim silma paistnud muusikategelasele või kollektiivile ning kolm tunnustuspreemiat pikaajalise erialase pühendumise või valdkonna arengule mõju avaldanud tegevuse eest. Preemiakandidaate said esitada professionaalse muusikaga seotud organisatsioonid, ühingud, asutused ja üksikisikud.

Valdkonna säravate tegijate tunnustamine toimub sel aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis. Preemiaid jagatakse koos suure muusikamänguga, kus lõbusas viktoriinis saavad Margus Saare juhtimisel kokku armastatud Eesti muusikuid üle kogu ilma. Nuputatakse vastuseid, esitatakse kauneid teoseid ja jagatakse välja kauaoodatud preemiad.  Laval on lisaks tuntud solistidele ja dirigentidel Eesti Muusika ja Teatriakadeemia keelpilliorkester ja segakoor.

Kõigil muusikasõpradel on võimalik Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias pidulikust tähistamisest osa saada Eesti Televisiooni vahendusel või sündmuse keskel kohapeal. Selleks on müügil eksklusiivsed piiratud koguses pääsmed Fienta keskkonnas.

Rahvusvahelist muusikapäeva tähistatakse ülemaailmselt 1. oktoobril. Traditsiooni algatas ligi 50 aastat tagasi Rahvusvahelise Muusikanõukogu tollane president, legendaarne viiuldaja Yehudi Menuhin, kes kutsus sellel tähtpäeval üles meenutama, milline koht on muusikal meie kultuuris ja igapäevases elus. Eestis on rahvusvahelist muusikapäeva tähistatud Muusikanõukogu eestvedamisel 2002. aastast muusikapreemiate jagamisega ning 2013. aastast lisaks kontsertide programmiga, mille raames kõlab ühel päeval elav muusika üle terve Eesti.

Eesti Muusikanõukogu preemiad. Autor Kristiina Oppi.