Täna on rahvusvaheline muusikapäev 

In Muusikapäev by Kaisa Lõhmus

1. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist muusikapäeva.

Rahvusvahelise muusikapäeva algatas 1975. aastal UNESCO juures tegutsev Rahvusvahelise Muusikanõukogu president, viiuldaja Yehudi Menuhin. Muusikapäeva eesmärk on juhtida tähelepanu muusikavaldkonnale, tõsta esile valdkonnas tegutsevaid muusikuid ja panna märkama mitmekesist helide maailma meie ümber.

Eestis tähistatakse muusikapäeva Eesti Muusikanõukogu eestvedamisel juba 20 aastat. Sel päeval kõlab elav muusika üle terve Eesti, andekate interpreetide ja hakkajate korraldajatega koostöös leiavad mitmetes kodumaa paikades aset erinevad muusikasündmused.

Eesti Muusikanõukogu president Ivari Ilja rõhutab muusika olulist rolli: “Muusika võime pidevalt muutuva maailmaga suhestuda on talle eriliselt ainuomane. Muusika, mis võib ületada inimestevahelised keelelised ja kultuurilised piirid, suudab edasi anda inimteadvuse ja tunnete sügavust otse ilma tõlkimata, on kingitus mida peaksime kõrgelt väärtustama. Yehudi Menuhini poolt ellu kutsutud rahvusvaheline muusikapäev just seda eesmärki täidabki, rõhutades muusika tähtsust kõigi inimeste jaoks kogu maailmas. Olgem tänulikud, et meil on muusika ja inimesed, kes suudavad seda luua ja esitada, andes helidele elu, mis meid puudutab ja paremaks teeb.”

1. oktoobril leiab igaüks endale meelepärase viisi kuidas rahvusvahelist muusikapäeva tähistada. Muusikapäev viib helirännakutele kultuurimajades, kontserdisaalides, kirikutes aga ka avalikus linnaruumis. Sel päeval on Eestis võimalik kuulata kammerkoori Voces Tallinn, New Wind Jazz Orchestrat, Ensamble Auftakti, Collegium Musicalet, VHK keelpilliorkestrit, Tallinna Politseiorkestrit, Iris Oja, Aule Urbi, Atlan Karpi, Mihkel Polli, Kristjan Randalut ja paljusid teisi, piiluda Rahvusooper Estonia lavakardinate taha, panna proovile oma muusika teadmisi viktoriis, külastada uut ühendkooli MUBA, võtta ette jalgratta giidituur jpm. Jää ja tule maal Islandil toimub aga noorte eesti interpreetide eestvedamisel rahvusvahelisele muusikapäevale pühendatud tasuta kontsert Reykjavikis Hús Máls og Menningaris, kus esinevad Islandil resideeruvad Eesti, Prantsuse, Kanada, Hispaania, Panama ja Iisraeli päritolu muusikud. 1. oktoobril toimuvate sündmustega on võimalik tutvuda Muusikapäeva kodulehel: www.muusikapaev.ee

Traditsiooniliselt kulmineerub Muusikapäev suurejoonelise galaga, kus tunnustatakse muusikavaldkonna parimaid. Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital annavad välja muusikapreemiaid valdkonna enim silma paistnud tegijatele. Koos antakse preemiaid välja juba 15 aastat. Käesoleval aastal jagatakse kokku 15 preemiat nii kogu senise tegevuse kui ka säravate saavutuste eest hooajal.  


Kutsume kõiki tähistama muusikapäeva! Külastama kontserte, kuulama muusikat ning kogu muusikavaldkonna ja ETV ülekandega algusega 21.35 Viimsi Artiumist televaatajaid osa saama auhindade galast.