Eesti Muusikanõukogu preemiameened. Autor Kristiina Oppi, teostus: MSK glass – Kristiina Oppi, Aleksandra Pavlenkova ja Andra Jõgis.

Muusikapreemiad jagatud!

In Muusikapäev by admin

Eesti Muusikanõukogu ja  Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustasid rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos anti preemiad välja kolmeteistkümnendat aastat järjest.

Eesti Muusikanõukogu annab alates 2002. aastast välja  muusikapreemiad tunnustamaks Eesti muusikuid või muusikainstitutsioone, kelle tegevus on kaasa aidanud  muusikavaldkonna arengule. Preemiatega tunnustatakse kogu senise tegevuse eest. Muusikapreemiate väljaandmist toetavad Eesti Autorite Ühing, Maarja ja Indrek Neivelt ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital. 

Eesti Muusikanõukogu preemiate laureaadid 2020

Heliloomingupreemia – Urmas Sisask – omanäolise, kõiksusest inspireeritud loomingu eest

Interpretatsioonipreemia Peep Lassmann – kaaluka panuse eest eesti pianismi arengusse

Kultuurkapitali preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest 

Kadri Leivategija – missioonitundelise ja eesmärgipärase tegevuse eest muusikaelu ja – hariduse edendamisel

  *Žüriisse kuulusid EMN-i juhatus ja annetajate esindajad, kes valisid laureaadid välja Eesti Muusikanõukogu liikmete poolt üles seatud kandidaatide hulgast.

Eesti Muusikanõukogu president Ivari Ilja: Kõik selle aasta Eesti Muusikanõukogu preemia laureaadid on jätnud märkimisväärse jälje Eesti muusikakultuuri. Eesti Muusikanõukogu tänab oma toetajaid, tänu kellele saame nende preemiate kaudu väärtustada meie väljapaistvaid muusikavaldkonna isiksusi, avaldada neile tänu ja lugupidamist just 1. oktoobril, Rahvusvahelise Muusikanõukogu poolt ellu kutsutud ja nüüdseks juba kauniks traditsiooniks saanud rahvusvahelisel muusikapäeval.

Eesti Muusikanõukogu preemiameened. Autor Kristiina Oppi, teostus: MSK glass – Kristiina Oppi, Aleksandra Pavlenkova ja Andra Jõgis.
Eesti Muusikanõukogu preemiameened. Autor Kristiina Oppi, teostus: MSK glass – Kristiina Oppi, Aleksandra Pavlenkova ja Andra Jõgis.

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustab  aastapreemiatega hooajal 2019/20 enim silma paistnud muusikategelasi  ja -kollektiive. Traditsioon sai alguse 1995. aastal.  Tänavu anti välja kümme aastapreemiat, ühe preemia suurus on 5000 eurot ning üks tänupreemia.
Helikunsti sihtkapitali esimees Marje Lohuaru: „Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemiatele esitati sel aastal üle seitsmekümne nominendi. Loomulikult väärivad tunnustust kõik esitatud kandidaadid. 2020. aasta muusikapreemiate laureaatide tegevus on olnud laialdane – märgatav nii maailma juhtivates kontserdikeskustes kui ka Eestimaa väiksemates külades. “

Helikunsti sihtkapitali aastapreemiad 2020

Irina Zahharenkova – kõrgetasemeline rahvusvaheline kontserttegevus ning särav ja isikupärane J. S. Bachi teoste interpretatsioon

TRIO ’95 – maineka rahvusvahelise Ilmari Hännikäineni nimelise kammermuusika konkursi I koha ja laialdase kontserttegevuse eest

Jüri Reinvere – väljapaistev loominguaasta: ooper „Minona” ning arvukad orkestri- ja kammerteoste ettekanded

Valeri Petrov – ansambli Orthodox Singers ja Mustvee Vaimuliku Muusika Festivali eestvedamise eest 

Ansambel Puuluup – eksootiliste tuulte toomine ja omanäoline eesti folkmuusika rikastamine

Mihkel Poll – silmapaistev ja kõrgetasemeline loominguline tegevus solisti ja kammermuusikuna

Erki Pärnoja – väljapaistev žanriülene loometegevus ja suurepärane üle-eestiline kontserdisari

Jaan Ross – Theodor W. Adorno muusikafilosoofilise teose „Uue muusika filosoofia” mõttetäpse teadusliku tõlke eest

Roland Siiroja –  kindel ja asendamatu tugi muusikakollektiivide kontserttegevuses

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Olari Elts – klassikaalbum „Heino Eller. Sümfoonilised poeemid”

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali tänupreemia (anti üle postuumselt) – Jüri Alperten – pikaajalise ja silmapaistva panuse eest Eesti muusikaellu.

 *Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali nõukogu valis preemiate saajad välja avalikult esitatud kandidaatide hulgast.

Muusikapreemiate pidulik üleandmine toimus Estonia Kontserdisaalis Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertsarja „Heliorg” avakontserdil. Kunstiline juht ja dirigent Olari Elts. Ülekannet kontserdist ja pidulikust tseremooniast vahendasid Klassikaraadio, ERSO TV ja ERR saates „Rahvusvahelise muusikapäeva gala 2020“.  Pidulik tseremoonia ja sarja „Heliorg” avakontsert on järelkuulatavad Klassikaraadiost
Muusikanõukogu preemiameene autor on Kristiina Oppi, teostus: MSK glass – Kristiina Oppi, Aleksandra Pavlenkova ja Andra Jõgis, Eesti Kultuurkapitali preemiameene „Jonnakas“ autorid on Risto Tali ja Rait Siska.

*Eelnevate aastate Eesti Muusikanõukogu laureaadid leiad SIIT

*Eelnevate aastate Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali laureaadid leiad SIIT