Muusikapäev kutsub koolinoori muusika üle mõtisklema

In Muusikapäev by admin

Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril, on tavaks korraldada eriilmelisi muusikasündmusi, et pöörata tähelepanu muusikale, teha kummardus muusikutele ja loojatele ning tänada kuulajaid. Üle maailma tähistatakse rahvusvahelist muusikapäeva juba 1975. aastast. Eesti Muusikanõukogu tunnustab alates 2002. aastast sel päeval silmapaistvaid muusikuid ja aastast 2013 korraldab üle Eesti kontsertide programmi. Lisaks mitmekülgsetele kontsertidele on muusikapäeval olnud koht ka noortele suunatud programmil.

Sellel aastal sai alguse muusikapäeva haridusprogramm, et avastada koos muusikutega muusikamaailma võlu. Programmi on kutsutud osalema muusikavaldkonnaga igapäevaselt seotud inimesed: dirigendid, lauljad, interpreedid, heliloojad ja muusikateadlased. Haridusprogrammis osalemine on vabatahtlik, kuid senise tagasiside põhjal on rõõm tõdeda, et muusikute huvi muusikapäeva haridusprogrammis osalemise vastu on olnud suur ning häid mõtteid ja muusikat, millest noortega kohtumistel rääkida ja esitada, on palju. Muusikud, kellel pole sel aastal võimalik muusikapäeva haridusprogrammis osaleda, on andnud tagasisidet, et võtaksid programmist meeleldi osa järgmisel aastal.

Programmi eesmärk on juhtida noorte tähelepanu muusikale meie ümber, kutsuda noori kaasa mõtlema ja märkama meid ümbritsevat mitmekesist helide maailma. Muusika saadab nii noori kui täiskasvanuid tihtipeale kõrvaklappides jalutuskäigul ja trenni tehes, on taustaks sõprade seltskonnas viibides, õppides ja mitmesuguse muu tegevuse juures. Nutiseadmete ja programmide vahendusel on kellaajast olenemata kättesaadav peaaegu iga muusikapala, mida hing ihkab. Seda väärtuslikumaks muutub vahetu kontakt muusiku ja muusikaga: kontserdi- ja teatrisaalis või hoopis ootamatus kohas maal või linnas.

Haridusprogramm toimub koolides üle Eesti, kohtumise sisu erineb vastavalt muusiku erialale. Nii lähevad 1. oktoobril muusikapäeva haridusprogrammi raames koolidesse heliloojad Tõnu Kõrvits, Märt-Matis Lill ja Pärt Uusberg, viiuldaja Linda-Anette Verte, pianistid Ivari Ilja ja Peep Lassmann, flötistid Tarmo Johannes, Reet Sukk, trombonist ja dirigent Hando Põldmäe ja paljud teised. Enamik kontsertkohtumisi leiab aset Tallinnas ja Harjumaal, aga ka Tartumaal, Jõgevamaal, Läänemaal, Ida-Virumaal.